آیس بانک به معنی کلی یعنی بانک یخ، این مخزن ذخیره، گرما را از ماده مبرد در طول مدت زمان مشخصی گرفته و این سرمای شده در مبرد (سیال سرد یا یخ) را در زمان دیگری جهت تکمیل بار سرمایی مورد استفاده قرار می دهد.

به بیان ساده تر ، تجهیزات سردکننده در طول شب (یا هر زمان دیگری که به تبرید احتیاج نباشد یا به مقدار کمی مورد نیاز باشد) کار می کند و یک مخزن پر از آب سرد یا پر از یخ را ایجاد نموده و در طول روز (یا زمانی که پیک بار سرمایی مورد نیاز رخ می دهد) ، از این مخزن برای تامین بار سرمایی محل ، استفاده می نماید.

 

اصول عملکرد آیس بانک

کارکرد آیس بانک ها به گونه ای است که پس از ذخیره سازی آب در وان، سنسورهای اواپراتور دستور خنک کردن را به مجموعه  کمپرسور می دهد. سپس مجموعه کندانسینگ یونیت ، با ایجاد تراکم گاز و انتقال آن به کوئل باعث ایجاد یخ دور لوله ها می شود.
یخ ایجاد شده بوسیله پمپ سیر کولاسیون ذوب شده و در نتیجه دمای آب وان به دمای دلخواه  (۱ درجه) می رسد.
هنگام رسیدن دمای آب به مقدار مورد نظر سنسورهای دستگاه وارد عمل شده و مجموعه کمپرسور دستگاه را خاموش می نماید.
در یک پروسه سرمایش کنترل شده ،  تنها سیستمی که می تواند در تمام مدت پروسه یک سیال سرد با دمای ثابت  و یکنواخت تامین نماید، سیستم آیس بانک(Ice Bank) می باشد که این امر در صنایع غذایی ،لبنیات و پاستوریزاسیون که زمان و درجه حرارت محصول مهم می باشد،بسیار حائز اهمیت است.

 

انواع آیس بانک ها

  •  آیس بانک های پیش ساخته که درمحل کارخانه به همراه مخزن ذخیره آب و تجهیزات سردکننده بصورت یکپارچه یونیت و شارژ گاز می شود.
  •   آیس بانک های کویل: قابلیت اجرا در استخرهای سیمانی عایق شده یا مخازن بتونی و فلزی از قبل ساخته شده.
  •  آیس بانک های سیلو (ماژولار)

از این آیس بانک جدید در مجموعه هایی که محدودیت فضا دارند جهت استفاده حداکثری از فضا جهت ذخیره انرژی، استفاده می شود.این محصول دارای طراحی ماژولار می باشد که این امکان را فراهم می آورد با رشد مجموعه و نیاز به برودت بیشتر ، امکان افزایش تعداد ماژولها ی ذخیره یخ و در نتیجه افزایش ظرفیت آیس بانک وجود دارد.

 

مزایای سیستم آیس بانک

 

افزایش قابلیت اطمینان سیستم

از آنجا که حدود ۴۰% برودت لازم برای سیستم توسط منبع آب سرد تامین می گردد و ۶۰% توسط کمپرسور، در نتیجه در صورت ایجاد خلل در کار کمپرسور،سیستم قادر به تامین حداقل ۴۰% ظرفیت مورد نیاز می باشد.

کاهش هزینه های مربوط به مصرف انرژی

به دلیل اینکه تولید برودت در شب و زمانی است که دمای کندانسینگ پایین می باشد، در نتیجه بازده تجهیزات سرد کننده افزایش خواهد یافت و مصرف برق در مقابل حجم سرمایش تولید شده ،کاهش خواهد یافت.
در سیستم آیس بانک ، برودت در تمام طول شبانه روز تولید و ذخیره می شود، بنابراین در طی ساعات اوج مصرف برق، نیاز به مصرف زیاد برق نیست و از آنجا که قیمت برق مصرفی در تمام ساعات شبانه روز یکسان نمی باش و در ساعات غیر پیک با تعرفه بسیار کمتری محاسبه می گردد، ،در نتیجه  هزینه برق مصرفی بسیار کاهش می یابد.
بازده کمپرسور زمانی حداکثر است که به صورت تمام بار کار کند (۱۰۰% زیر بار باشد) .در آیس بانک، کمپرسور برای اینکه بتواند مخزن ذخیره را شارژ کند بصورت تمام بار کار خواهد کرد که افزایش بهره وری سیستم را در پی خواهد داشت.
در سیستمهای بدون منبع ذخیره، در حدود نیمی ازسال کمپرسور بصورت part load کار خواهد کردکه باعث هدر دادن انرژی می شود و میزان این انرژی در طول یکسال قابل توجه خواهد بود.

حفظ محیط زیست

کاهش آلودگی محیط زیست در نتیجه کوچکتر شدن سیستم برودتی و مصرف کمتر مبردهای فریونی.
تولید برق در شب به علت بازده بیشتر ، دارای حدود ۳۰% آلودگی کمتر نسبت به تولید برق در روز می باشد. لذا مصرف برق شبانه توسط سیستمهای دارای آیس بانک ،  الودگی کمتری بر روی محیط زیست دارد.

تعمیر و نگهداری آسانتر به دلیل استهلاک پایین تر سیستم آیس بانک.

 

مشخصات فنی محصول

  •   تنوع در ظرفیت متناسب با نیاز مشتری
  • مخزن اصلی  از جنس ورق گالوانیزه، استیل یا فایبر گلاس  مطابق با نیاز مشتری.
  • مجهز به الکتروپمپ جهت یکنواخت کردن دمای آب در کل آیس بانک
  •  استفاده از لایه عایق رطوبتی و عایق تزریقی دانسیته ۴۰ جهت کاهش اتلاف حرارتی
  • قابلیت حمل و نقل بصورت یکپارچه
  •  شاسی و اسکلت ساخته شده از ناودانی و پروفیل آهن با پوشش ضد زنگ
  • استفاده از کویل های مسی یا استیل با طراحی خاص و تست شده تحت فشار